Chelsea a cucerit Europa League 2019

Postat la: 30.05.2019 - 10:30

Chelsea a câștigat Europa League după ce a învins Arsenal Londra cu 4-1 (0-0), la capătul unui meci ce a avut o repriză a doua excelentă. Olivier Giroud a deschis scorul în minutul 49, iar Chelsea a făcut 2-0 în minutul 60, prin Pedro. Cinci minute mai târziu s-a făcut 3-0, Eden Hazard transformând o lovitură de la 11 metri, în ceea ce a fost probabil ultimul său meci la Chelsea.

Unai Emery a mutat ofensiv după primirea celor trei goluri, iar Iwobi a marcat cel mai frumos gol al serii imediat după ce a intrat pe teren, în minutul 67, cu un șut din afara careului ce a trimis mingea în vinclu. Chelsea a închis tabela la 4-1 (min.72 - Eden Hazard). Chelsea a câștigat așadar Europa League, in timp ce Arsenal a ratat șansă de a participa in Liga Campionilor în sezonul următor.