Irina Bara s-a calificat în turul al treilea al turneului Roland Garros

Postat la: 02.10.2020 - 07:35

Irina Bara, 25 de ani, locul 142 WTA, s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului Roland Garros, după ce belgianca Alison van Uytvanck, 26 de ani, a 65-a jucătoare de tenis a lumii, a abandonat la scorul de 6-1, 4-0 şi 30-0 pentru reprezentanta noastră.

Bara, care se află pentru prima oară pe un tabloul principal la un Mare Şlem, a reuşit a cincea victorie consecutivă la Paris, trei fiind obţinute în calificări, fără a pierde vreun set în toate aceste meciuri. Irina Bara a fost declarată învingătoare, joi, după doar 48 de minute, van Uytvanck, care a avut nevoie de intervenţia medicului după primul set, renunţând la luptă. Meciul a fost practic fără istoric, elocvente fiind câteva cifre, 6-22 la erori neforţate, 46-19 la puncte, nicio minge de break pentru belgiancă.

După această calificare, Irina Bara şi-a asigurat un cec de 126.000 euro şi 170 puncte WTA. Următoarea adversară a româncei va fi americanca Sofia Kenin, 21 ani, locul 6 WTA, care în runda a doua a trecut de Ana Bogdan, scor 3-6, 6-3, 6-2. Irina Bara este a treia jucătoare din România care ajunge în turul al treilea al turneului de la Paris, după Simona Halep şi Patricia Ţig.