George Simion a revenit din maratonul european. Declarația dată pe aeroport care a stârnit uimire: "Votaţi-l pe Nicuşor Dan!"
Postat la: 16.05.2025 - 20:10
George Simion, liderul AUR, a revenit în ţară după vizitele din Polonia, Italia şi Franţa. El a ales să efectueze un turneu în Europa în săptămâna finalei prezidențialelor, evitând astfel participarea la orice dezbatere în țară.
Întrebat, normal, din nou de ce a fugit de întâlnirile față în față cu contracandidatul său, Nicușor Dan, George Simion nu a răspuns şi a declarat doar: "Vă mulţumesc, succes, votaţi-l pe Nicuşor Dan".
Simion a refuzat, în această săptămână, să participe la cinci dezbateri publice alături de contracandidatul său, Nicușor Dan. Liderul AUR a fost acuzat că a părăsit țara marți, plecând într-un turneu european, tocmai pentru a evita confruntările directe.
În timp ce Dan încerca să convingă electoratul în fața presei din România, Simion s-a concentrat pe obținerea sprijinului liderilor extremiști europeni și pe atragerea votanților din diaspora, desfășurând un maraton de întâlniri în Polonia, Italia, Belgia și Franța. În toate aparițiile sale publice, a făcut declarații care au generat controverse semnificative.
În ultima zi a campaniei electorale, casele de pariuri dau tot mai multe semnale că Nicușor Dan va fi noul președinte al României. Asta după ce, în urma absențelor repetate de la dezbaterile electorale, George Simion a scăzut considerabil în sondaje.
Pe de altă parte, George Simion, candidatul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) în cursa pentru Cotroceni, și-a continuat vineri, 16 mai, seria de declarații controversate, afirmând că va câștiga „în stil mare" turul al doilea al alegerilor prezidențiale și că, în decurs de o lună, îl va „pune pe Călin Georgescu înapoi la conducerea țării".
Comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu