Bărbat cu handicap, salvat din întâmplare de la înec de doi pescari. Oamenii l-au confundat cu un pește uriaș!
Postat la: 16.08.2020 - 21:19
Doi pescari din judeţul Arad au salvat de la înec, sâmbătă noapte, un bărbat cu dizabilități. care a căzut dintr-o barcă şi a fost purtat de curenţi câţiva kilometri, pe râul Mureş. Oaemnii au fost surprinşi să constate că de undiţă era agăţat un om, şi nu un peşte uriaş, așa cum credeau.
„Duminică noaptea, în jurul orei 00.30, din motive încă necunoscute, trei bărbați s-au aventurat pe râul Mureș, într-o barcă cu vâsle, al patrulea rămânând la mal, iar în momentul în care au ajuns la o distanță apreciabilă, barca a luat apă și s-a scufundat. Bărbații căzuți în apă au încercat să se salveze, însă au fost purtați în aval de curentul apei, iar la un moment dat, cei trei bărbați s-au depărtat unul de celălalt din cauza curentului puternic și a întunericului", scrie Jandarmeria Arad pe Facebook. Bărbatul cu handicap locomotor s-a agățat întâmplător în linia unei undițe de pescuit, lansată de către un cuplu ce se afla la pescuit în acea zonă.
„Crezând că este o captură uriașă, cei doi pescari au depus eforturi mari să-l aducă la mal. Surpriza a fost pe măsură în momentul în care și-au dat seama că ,,marea captura,, este un om. Cei doi l-au scos pe bărbat din apă și au aflat împrejurările în care s-a produs acel eveniment, sunând imediat la 112. Cei patru au fost recuperați și predați echipajelor de ambulanță în vederea efectuării unui consult de specialitate, având în vedere timpul petrecut în apă.Nu au necesitat internare, fiind în afara oricărui pericol", mai scriu reprezentanți al Jandarmeriei.
Comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu