Scandalul LCK: Plenul CCR susţine că CEDO nu are competenţe

Postat la: 07.05.2020 - 10:26

Curtea Constituţională a României a fost luată cu asalt de propaganda Laurei Codruţa Kovesi, deşi decizia CEDO nu făcea referire la instituţia fundamentală a statului român. Ca urmare, CCR a remis presei un comunicat.

"Având în vedere Hotărârea Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) din 5 mai 2020, pronunţată în cauza Kövesi împotriva României, Plenul Curţii Constiţuţionale a României, cu majoritate de voturi, face următoarele precizări:
1. Deşi comentariile din spaţiul public au promovat ideea încălcării de către Curtea Constituţională a dreptului la un proces echitabil al doamnei Kövesi şi a invalidării Deciziei Curţii Constituţionale nr.358/2018, se constată că CEDO nu a efectuat un control cu privire la raţionamentul juridic şi soluţia pronunţată de Curtea Constituţională. De altfel, nici nu avea competenţa să o facă.
2. Hotărârea CEDO a stabilit încălcarea dreptului la un proces echitabil prin raportare la un cadru juridic distinct, anterior şi fără legătură cu cel analizat prin decizia Curţii Constituționale.

Legiuitorului îi revine obligaţia de a da curs Hotărârii CEDO, în măsura în care devine definitivă, prin identificarea soluţiei legislative corespunzătoare în considerarea cadrului juridic vizat de această hotărâre, şi nu a celui vizat prin Decizia Curţii Constituţionale nr.358/2018, se menţionează în comunicatul Curţii Constituţionale a României.

Comentarii

Adauga un comentariu

Adauga comentariu

Nume*

Comentariu