Un medic din Corabia a bandajat mâna unei fetițe cu tot cu tricou. Managerul spune că procedura a fost corectă!
Postat la: 27.01.2021 - 14:04
Spitalul din Corabia, unde acum două săptămâni un bătrân a stat în genunchi timp de trei ore până să fie băgat în seamă de medici, este vizat de noi acuzații. Părinții unei fetițe de 4 ani susțin că un medic ortoped că nu a aplicat corect un bandaj, după ce copila și-a fracturat mâna.
Tatăl fetiței de 4 ani a postat pe o rețea de socializare o fotografie cu fetița, acuzându-l pe medicul ortoped că a pus bandajul peste tricoul cu care micuța era îmbrăcată. Managerul spitalului din Corabia, Cristian Filip, a declarat pentru Libertatea că „bandajul la copiii mici nu se pune direct pe piele" și că bandajul cu atelă a fost aplicat provizoriu de către doctorița de gardă, până când fetița urma să fie consultată de un ortoped.
„Fetița a venit lovită, seara, undeva la ora 24.00, și doctorița care a fost de gardă i-a făcut un bandaj. Eu vă spun ce mi-au explicat doctorii, anume că bandajul la copiii mici nu se pune direct pe piele, ci pe o bucată de bumbac. Având însă tricoul pe ea, neavând maiou, a hotărât să îi pună bandajul cu atelă pe tricou, până ce copilul vine dimineața la un consult la ortoped", a explicat managerul Spitalului Corabia, Cristian Filip.
„Noi nu avem ortoped pediatru, avem ortoped pentru adulți. Dimineața, fetița a venit, i s-a făcut radiografie și s-a văzut că este fractură de claviculă. Apoi, s-a luat legătura cu Slatina, s-au consultat și s-a stabilit că nu mai are rost să i se dea jos tricoul să i se facă alt bandaj, ca să mai sufere copilul o traumă, pentru că și așa îl durea. Și l-au trimis așa la Slatina. Asta a fost tot", a mai explicat managerul spitalului din Corabia pentru Libertatea.
Potrivit Realitatea de Olt, DSP a trimis un control la spitalul din Corabia, după ce în spaţiul public au apărut alte două cazuri, în afara celui al bătrânului care a stat în genunchi câteva ore. Primul caz este al unei femei de 85 de ani, care s-a prezentat pentru o scrisoare medicală în vederea obţinerii unui aparat de oxigen şi a decedat apoi în apropierea unităţii medicale. Al doilea caz, se referă la fetița de 4 ani.
În urma controalelor, s-a aplicat o sancțiune contravențională, în valoare de 4.000 de lei [...], pentru nerespectarea dispozițiilor legale în vigoare privind procedura de preluare și internare a cazurilor de urgență (pentru primul caz), cât și înaintarea către Colegiul Medicilor Olt a aspectelor ce țin de conduită terapeutică și deontologia profesională a medicului (al II-lea caz).
Comentarii
Adauga un comentariuAdauga comentariu