Un tată și-a mușcat, asfixiat și desfigurat bebelușul de 7 luni. Bărbatul a fost arestat preventiv

Postat la: 15.06.2020 - 22:19

Un bărbat din Galați a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, luni, fiind acuzat că și-a mușcat, asfixiat și desfigurat bebelușul în vârstă de 7 luni. Anchetatorii spun că faptele bărbatului au dus la afectarea integrităţii fizice şi psihice a propriului copil.

Procurorii au probe că, începând din luna mai 2020, bărbatul și-a agresat fiul, un bebeluș de numai 7 luni, prin muşcături şi comprimarea cu degetele în zona feţei şi a toracelui. Mai mult, în data de 2 iunie, în timp ce se aflau la locuinţa din Vădeni, comuna Cavadineşti, judeţul Galaţi, bărbatul și-a bătut din nou copilul, cauzându-i un traumatism cranio-meningo-cerebral cu hemoragie care au avut nevoie de 50-55 de zile de îngrijiri medicale.

Procurorii au cerut Tribunalului Galaţi arestarea preventivă a unui bărbat cercetat pentru tentativă de omor şi rele tratamente aplicate minorului, potrivit unui comunicat transmis, luni, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Galaţi. Magistrații Tribunalului Galaţi au aprobat cererea procurului de caz și au dispus arestarea preventivă a bărbatului pentru 30 de zile.

Comentarii

Adauga un comentariu

Adauga comentariu

Nume*

Comentariu